Jak piszemy: weekend czy łykend?

weekend

Poprawna pisownia

łykend

Niepoprawna pisownia

Weekend to zapożyczenie z języka angielskiego (ang. weekend to dosłownie koniec tygodnia). W Słowniku Języka Polskiego PWN czytamy, że weekend to:

«okres od piątkowego popołudnia do niedzieli włącznie, wolny od pracy i nauki; też: wypoczynek poza miejscem zamieszkania, zorganizowany w tym czasie»

Wymowa słowa jest spolszczona [łikend], jednak pisownia pozostaje angielska. Mimo, że językoznawcy są zwolennikami ingerencji polszczyzny w zapożyczone wyrazy, ortograficznie  słowo to ma postać oryginalną. Należy pamiętać, że weekend odmienia się zgodnie z regułami polskiej deklinacji. Szczegóły poniżej:

przypadek     liczba pojedyncza     liczba mnoga
mianownik     weekend                     weekendy
dopełniacz     weekendu                   weekendów
celownik        weekendowi                weekendom
biernik           weekend                     weekendy
narzędnik      weekendem                 weekendami
miejscownik  weekendzie                 weekendach
wołacz           weekendzie                  weekendy

Przykłady:

Specyfiką polskich długich weekendów są poprzedzające je tłumy w supermarketach.
Pragnę weekendu jak kania dżdżu.
Weekend, weekend i po weekendzie. Wszystko, co dobre, szybko mija.

Komentarze

~ Jastefan
10/29/23, 6:14 AM
Dopełniacz weekendu to L4????????
~ qart
1/5/23, 3:05 PM
Powinno się pisać tak jak się słyszy, czyli łikend. Jak przeczytałby to słowo przeciętny Polak jeszcze 50 lat temu? Jak słyszę "i" to dlaczego mam pisać "ee" ? Wszędzie ta wasza korporacyjna nowomowa. Weźcie sobie wyskedżolujdzie kola i zróbcie risercz a potem na mitingu waszego timu ustalcie policy.
~ Ksjs
9/10/21, 2:29 PM
Czy ludzie naprawdę się kłócą o to że weekend jest nie po polsku? Japierdziele jest 21 wiek a ludzie dalej mówią że to nie polskie
~ Seba
7/27/21, 2:21 AM
Ja bym zamienił weekend na Resetnik lub Resednik.
~ krys
10/9/20, 6:06 PM
Jestem Polakiem więc będę pisał po Polsku a nie po Angielsku, czyli łykend.
~ Kacper122
4/18/20, 6:25 PM
~ Olga Helena Latek - nigdy słyszałem opinii jakoby niedziela nie wliczała się do weekendu, BZDURA , niedziela to również weekend! I Pani światopogląd religijny nic tutaj nie zmienia, w sposobie postrzegania Polacy uważają poniedziałek za pierwszy dzień tygodnia, a niedziele za ostatni, nawet kalendarze są tak zaprojektowane, by niedziela była ostatnim dniem tygodnia.
~ Jacek
4/18/20, 11:59 AM
Dwudzionek był rewelacyjny. Zgadzam się. Troche wyksztalcenia i juz angielski króluje. Ale aby mieć smak, troche wykształcenia nie wystarczy,
~ Olga Helena Latek
1/18/20, 6:00 AM
Po pierwsze, weekend to piątek i sobota, szósty i siódmy dzień tygodnia, a niedziela to pierwszy dzień tygodnia, o czym możemy się dowiedzieć w Kościele. Kiedyś można było pisać wekend, bo czytało się nie łikend, tylko wekend właśnie.
~ Tatar
12/26/19, 2:51 PM
Łykend - to staropolskie słowo pochodzi od słowa łykać. Łykaniu (łykniem bo odwykniem). poświęcamy sporo czasu i energii właśnie w ciągu łykendu. Kto na tygodniu łyka tego bieda spotyka.
~ elizka seniorka
3/1/19, 5:29 PM
Finałek tak jak poniedziałek, wtorek itd. Co robicie w finałki,a co w poniedziałki? Miłego finałku i poniedziałku.
~ Polka
4/28/18, 4:02 AM
Polacy nie gęsi i swój język mają. Mógł być wolniaczek. Tak zwyczajnie po Polsku, ale te nasze kompleksy nic nie wymyśliły mądrego. Wstydzimy suę dalej wszystkuego co polskie. Wojny nie potrzeba sami sprzedamy swój kraj. już posługujemy się angielskim wplstamy wiele słów w wypowiedziach. Weekend Co to za słowo???idiotyczne. Ja wolę wolniaczek. Zdecydowanie tak po naszemu, zrozumiałe po POLSKU.
~ Dariusz
3/19/18, 9:12 PM
A zapiątek, zamiast weekendu, może być?