Jak piszemy: szedłem czy szłem?

szedłem

Poprawna pisownia

szłem

Niepoprawna pisownia

JedynYMI obowiązującymi i poprawnymi formami męskimi czasownika iść w czasie przeszłym w 1 i 2 osobie liczby pojedynczej są: SZEDŁEM i SZEDŁEŚ.

Łatwo utrwalić sobie poprawną pisownię, gdy przywołamy formę męską w 3 osobie liczby pojedynczej: szedł (nie: szł).

A zatem powiemy:
(ja) szedłem, przyszedłem, poszedłem, wyszedłem, doszedłem;
(ty) szedłeś, przyszedłeś, poszedłeś, wyszedłeś, doszedłeś;

Błędne formy pojawiły się przez analogię do żeńskich: szłam, szłaś. Tu jednak utworzenie 3 osoby liczby pojedynczej nie sprawia żadnego problemu: szła.

Warto odnotować, że formy męskoosobowe w liczbie mnogiej są następujące: szliśmy, szliście; a w 3 osobie mówimy szli.

Przykłady:
Wyszedłem później niż zwykle, szedłem dłużej, ale doszedłem na czas.
Szedłem cały czas prosto, ale się zgubiłem.

Kiedy szedłem po południu do szkoły, spotkałem Alcesta, który powiedział:

- A może by tak nie iść do szkoły?
(Mikołajek, J.J. Sempe)

Komentarze

~ Fuxy
1/24/24, 3:07 PM
Dzk
~ ?
5/1/23, 8:22 AM
Dźenkóje
~ Nieznajomy
3/21/22, 1:41 PM
To wkońcu jak „szłem czy szedłem
~ czas zalegalizować szłem
3/18/22, 1:47 PM
Cóż, wy drodzy autorzy przytaczacie zasadę, w której to w czasie przeszłym formy pierwszych 2 osób tworzy się na podstawie 3 osoby, przez co w języku polskim nie można zalegalizować "szłem", bo nie da się skrócić "szedł" na "szł". OK, ale czy to wasze wytłumaczenie nie jest czasem hipokryzją?? Jakoś nikt z was nie zauważył, że ta zasada, którą przytaczacie jest w języku polskim wielokrotnie łamana (!). Zobaczcie na formy przeszłe czasowników takich jak: móc -> ja mogłem, ty mogłeś, on mógł oraz schnąć -> ja schłem, ty schłeś, on sechł. W tych czasownikach o dziwo forma 3 osoby absolutnie nie stanowi podstawy do tworzenia form dla 1 oraz 2 osoby!! Zauważcie, że posługiwanie się formami typu: ja szłem, ty szłeś, on szedł stanowi analogię do form takich jak: ja schłem, ty schłeś, on sechł (a nie "on schł"!). Gdyby zasada, w której to "3 osoba stanowi podstawę do tworzenia form dla 1 oraz 2 osoby" była przestrzegana powinni ludzie przy czasowniku schnąć stosować formy takie jak: ja sechłem, ty sechłeś, on sechł, a jak wiadomo pierwsze dwie te formy uchodzą w języku polskim za niepoprawne! Tak więc czy z powodu wystąpienia precedensu przy czasownikach takich jak "schnąć" czy "móc" nie będzie lepsze uznanie form takich jak "szłem", "poszłem" czy "wzięłem" jako poprawnych zamiast dalszego bronienia form pokroju "szedłem", "poszedłem" czy "wziąłem" jako jedynie słusznych?
~ Już istnieje
9/24/20, 11:14 PM
To jest coś niesamowitego, gdyż chciałbym zaznaczyć, że istnieje już słownik (anglojęzyczne Wiktionary), który zarejestrował formę "szłem"! Jeżeli nikt w to nie wierzy, proszę wpisać w wyszukiwarkę "szłem wiktionary". W słowniku tym "szłem" opatrzono etykietą "nonstandard" oznaczająca formę niestandardową lub kolokwialną, czyli używaną w języku nieoficjalnym! Czy nie jest to wystarczający powód, aby uznać "szłem" jako odpowiednik "szedłem"?
~ Xdek
11/15/18, 3:04 PM
Dzięki