Życzenia noworoczne

 

Nowy Rok to święto obchodzone zawsze 1 dnia stycznia. Jest to swoista wigilia nowego, nadchodzącego roku, a więc doskonała okazja, aby życzyć sobie szczęścia i powodzenia w nadchodzącym czasie. Sprzyjają temu okolicznościowe zabawy i przyjęcia organizowane w lokalach czy prywatnie, w domach.

 

Podczas spotkań sylwestrowych zwyczajowo żegna się rok odchodzący, a hucznie wita ten, który nadchodzi. Związanych jest z nim wiele nadziei na poprawę aktualnej sytuacji (jeśli jest trudna) lub szans na podtrzymanie dobrej passy (jeśli taka trwa). Życzenia noworoczne składają sobie członkowie rodziny, przyjaciele, ale także przełożeni, podwładni czy współpracownicy i robią to pod przeróżnymi postaciami.

Jak napisać życzenia na Nowy Rok?

Formułę życzeń najczęściej dostosowuje się do charakteru relacji, jaka łączy nas z ich adresatem oraz do jego sytuacji życiowej. Nowy Rok to niezwykle radosna okazja, więc życzenia związane są ze zdrowiem, powodzeniem, satysfakcją czy po prostu szczęściem i radością z życia. Czasem mogą odnosić się bezpośrednio do przebiegu przyjęcia sylwestrowego (kiedy życzymy komuś dobrej zabawy czy hucznego sylwestra).

Redagując życzenia noworoczne, które zamierzamy wysłać listownie, warto pamiętać o kilku zasadach językowych:

- opcjonalnie można umieścić datę i miejscowość w prawym górnym rogu strony,

- dobrze jest rozpocząć treść życzeń od zwrotu grzecznościowego, wyrażając tym samym szacunek i sympatię do adresata np. Droga Anno…albo Kochany Andrzeju (w przypadku bardziej poufałej relacji),

Należy również pamiętać, że jeśli zwrot grzecznościowy kończymy wykrzyknikiem, to kolejne zdanie powinno rozpoczynać się wielką literą. Jeśli nagłówek kończy się przecinkiem – wówczas dalej następuje pisownia z małej litery. Na końcu życzeń noworocznych powinien znajdować się podpis nadawcy.

Forma życzeń noworocznych

Życzenia z tej okazji mają zwykle charakter bardzo pozytywny, radosny, związany ze wspomnianymi nadziejami na nadchodzący rok. Życzenia noworoczne mogą również przybrać ton nieco bardziej poważny, jeśli odnoszą się do jakichś trudnych okoliczności.

Podczas zabawy sylwestrowej składamy je osobiście, ustnie naszym towarzyszom. Jeśli chcemy skierować je do osoby, której nie ma z nami, najczęściej wybiera się formę kartki pocztowej, a współcześnie wiadomości SMS lub maila. Coraz popularniejszą formą są obrazki, także ruchome, motywami nawiązujące do okoliczności noworocznych. Życzenia na Nowy Rok mogą przybrać formę zabawnych wierszyków czy rymowanek.

Jak dostarczyć życzenia noworoczne?

Życzenia noworoczne przekazujemy najczęściej osobiście lub telefonicznie. Modne jest także wysłanie SMS-a zawierającego rymowany wierszyk. Coraz częściej korzystamy z różnego rodzaju komunikatorów internetowych jak Messenger czy What’s up, jednak w cenie wciąż pozostają tradycyjne listy i kartki pocztowe przesyłane za pośrednictwem Poczty Polskiej.

 

Komentarze