Zaproszenia na imieniny

Imieniny to, podobnie jak urodziny, indywidualne święto każdego człowieka, obchodzone raz w roku. Od urodzin różni się tym, że związane jest bezpośrednio ze świętym lub błogosławionym, który jest patronem naszego imienia. Imieniny to doskonała okazja do spotkania z rodziną i przyjaciółmi podczas okolicznościowego przyjęcia.

 

W Polsce zwyczaj świętowania imienin jest szczególnie popularny. Tego dnia przyjmujemy od bliskich imieninowe życzenia, kwiaty czy prezenty. Najczęściej odbywa się to podczas okolicznościowego przyjęcia, które organizujemy, zapraszając wybrane osoby. Warto zachować odpowiednią etykietę i w dogodny dla nas sposób oficjalnie zaprosić najbliższych.

Jak napisać zaproszenie na imieniny?

Zaproszenia imienionowe mogą mieć charakter bardziej swobodny, wręcz humorystyczny, lub mogą zachowaną oficjalną, klasyczną formę. Wszystko zależy od stopnia relacji z adresatem naszych słów. Niezależnie od wybranej stylistyki warto pamiętać o kilku najważniejszych elementach, które w treści zaproszenia imieninowego powinniśmy zawrzeć, mianowicie o:
1) nagłówku (czyli wyraz „Zaproszenie”) na samej górze strony,
2) zwrocie grzecznościowym („Serdecznie zapraszam na…”),
3) imieniu i ew. nazwisku adresata zaproszenia,
4) imieniu i ew. nazwisku nadawcy,
5) informacji o charakterze wydarzenia, na które zapraszamy,
6) dokładnym czasie i miejscu (adres) wydarzenia.

Na końcu treści zaproszenia warto dodać adnotację o tym, że zależy nam na obecności adresata, że jego obecność sprawi nam przyjemność. Na samym końcu ponownie powinna znaleźć się formuła grzecznościowa, np. „Z pozdrowieniami…”, „Z wyrazami szacunku…”.

Formy zaproszeń na imieniny

Oprócz tradycyjnej formy pisanej (żartobliwej lub poważnej) inną formą zaproszenia na przyjęcie imieninowe jest, współcześnie najpopularniejsza, wiadomość elektroniczna lub telefon. Jeśli decydujemy się na formę papierową, nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu zaprojektować szatę blankietu zaproszenia. Będzie to z pewnością oryginalna pamiątka dla każdego gościa.

Jak przekazać zaproszenie imieninowe?

Formę papierową najczęściej wysyłamy za pośrednictwem Poczty Polskiej, a jeśli zależy nam na czasie – przesyłką kurierską. Miłym akcentem będzie również osobiste wręczenie zaproszenia imieninowego naszym gościom (jeśli mamy taką możliwość). Decydując się na nowocześniejszą formę, wysyłamy wiadomość SMS, e-mail lub po prostu wykonujemy telefon, który jest doskonałą okazją np. do odświeżenia kontaktu z potencjalnym zaproszonym.

Komentarze