Kondolencje to sposób na wyrażenie współczucia i żalu w solidarności z osobą, która przeżywa trudne chwile po śmierci kogoś bliskiego. Mama jest zazwyczaj najważniejszą osobą w życiu każdego człowieka, dlatego często jej odejście jest intensywnie przeżywane przez dzieci.
W takim przypadku warto zadbać o stosowną, taktowną formę kondolencji. Powinny one choć trochę łagodzić traumatyczne emocje związane z odejściem matki. Sztuka składania kondolencji wymaga dużego wyczucia i zdolności empatycznych. Słowa kondolencji powinny wyrażać życzliwość, zrozumienie i współczucie wobec osieroconej osoby. Jeśli odpowiednio wyważymy nasze zachowanie, nie musi to być bynajmniej sytuacja krępująca.
Jak napisać kondolencje z powodu śmierci mamy?
Jeśli nie jesteśmy uczestnikami uroczystości żałobnych, kondolencje możemy zawrzeć w formie pisemnej, w oficjalnym „liście kondolencyjnym”. W jego treści możemy zawrzeć wspomnienie o zmarłej osobie, opis doświadczeń z nią związanych, wymienić pozytywne, wartościowe cechy, którymi się odznaczała czy własne odczucia względem tej osoby. Nic nie stoi na przeszkodzie, by list ten miał charakter bardziej osobisty. Warto odejść od stosowania utartych formułek i zwrotów na rzecz słów płynących prosto z serca.
Formy kondolencji z powodu śmierci mamy
Najczęściej są to słowa i wyrazy współczucia, które osobiście przekazujemy tuż po ceremonii pogrzebu lub podczas tradycyjnego przyjęcia (stypy). W ich treści dobrze jest podkreślić wartość zmarłej jako matki – będzie to szczególnie ważne dla dzieci przeżywających żałobę. Jeśli nie uczestniczymy w pogrzebie osobiście i nie chcemy pisać listu, sprawdzi się również szczera i życzliwa rozmowa telefoniczna.
Jak dostarczyć kondolencje z powodu śmierci mamy?
Najlepiej zrobić to osobiście lub przez telefon. Decydując się na formę pisemną najczęściej wybieramy przesyłkę pocztową lub usługi kurierskie.
Komentarze